ارتباط با ماشین سازی اخبار درباره ما تولیدات ماشین سازی صفحه اصلی


ماشین سازی مهندس محمدی | طراحی و ساخت ماشین آلات و خطوط تولید

الواتور (Bucket Elevator)

نقاله ایده آل ماشین سازی برای انتقال عمودی

در طی چهار دهه فعالیت ماشین سازی مهندس محمدی، الواتور صنعتی، پس از اسکروکانوایر (نقاله حلزونی) پرفروش ترین نوع نقاله در میان انواع کانوایرهای ما بوده اند. مزیت های بسیار الواتور کاسه ای باعث شده تا این تجهیزات تبدیل به یک انتخاب ایده آل برای انتقال عمودی در ارتفاع های بالا شوند. اساس عملکرد الواتور ها بر پایه مکانیزمی مجهز به تعداد قابل توجهی باکت (کاسه) است که برای جمع آوری محصول و انتقال آن استفاده می شوند. قیمت پایین الواتور کاسه ای با توجه به ظرفیت های بالای این دستگاه تا ارتفاع بالا و همچنین مصرف انرژی به نسبت پایین باعث شده تا این ماشین آلات در بسیاری از خطوط تولید برای محصولات مختلف مزیت پیدا کنند.
الواتور صنعتی ما به سبب طراحی حرفه ای که حاصل چهل سال تولید این کانوایر ها است و همچنین ساخت و تولید توسط تکنسین های بسیار مجرب ویژگی های اختصاصی دارند که کمتر مورد مشابهی می توان همانند آن ها را یافت. استهلاک بسیار پایین، پایداری فوق العاده و همچنین لرزش و سر و صدای بسیار پایین برخی از مهم ترین ویژگی های الواتور های این ماشین سازی است. در حال حاضر دستگاه الواتور صنعتی ما در دو مدل الواتور های عمودی و الواتور های زاویه دار تولید می شوند.


طراحی و ساخت دستگاه الواتور صنعتی

بیشترین تولید در سری الواتورهای صنعتی ما طی چهار دهه طراحی و ساخت انواع کانوایرها، مربوط به نوع الواتورهای عمودی بوده است. سری زاویه دار به سبب کاربرد خاص آن (که محدود به مواد ترد و شکننده می شود)، معمولا به تخصصی تر از سری عمودی است. الواتورهای زاویه دار، محصولی هستند که در بیست سال گذشته به محصولات ما اضافه شده اند. الواتورهای سری عمودی معمولاً به سبب ساختار به نسبت ساده تر، به نسبت انواع زاویه دار در صنعت شناخته شده هستند. در ظرفیت های کمتر از پنج تن در ساعت، معمولاً باکت الواتور های ما مجهز به کاسه های پلیمری ضد سایش هستند که انتخابی ایده آل برای صنایع غذایی و تبدیلی و همچنین خوراک دام و طیور و آبزیان است. در صنایع معدن و کانی، تقریباً تمامی انواع الواتور های ما حتی در محدوده ظرفیتی کمتر از پنج تن در ساعت، مجهز به کاسه های فلزی هستند. سیستم حرکتی کاسه ها در الواتور های عمودی ما، معمولاً تسمه بافته یا زنجیر است. در الواتور زاویه دار نیز، معمولاً از تسمه های پلیمری استفاده می کنیم. تجربه چهل ساخت انواع کانوایر ها بخصوص سری الواتور باعث شده تا الواتور های صنعتی تبدیل به ماشین های فوق العاده در زمینه های کاری مختلف شوند.


جنس کاسه ظرفیت (Ton/Hr) مدل دستگاه
پلیمری یا فلزی 1 - 3 EL220 الواتور کاسه ای
پلیمری یا فلزی 3 - 6 EL250 الواتور کاسه ای
پلیمری یا فلزی 8 - 12 EL360 الواتور کاسه ای
فلزی 20 - 35 EL500 الواتور کاسه ای
فلزی 40 - 50 EL710 الواتور کاسه ای
فلزی 50 - 75 EL800 الواتور کاسه ای

طول الواتور های رایج ما حداقل سه متر و حداکثر چهل متر است. عمده تولیدات الواتور های رایج ما شش مدل دستگاه EL 220 تا EL 800 است که دامنه ظرفیتی گسترده از یک تن در ساعت تا حدود هشتاد تن در ساعت را پوشش می دهد. در برخی طراحی خاص برای محصولات ویژه که انتقال آن ها با دشواری هایی ممکن است روبرو باشد، مانند شکنندگی یا چسبندگی محصول از طراحی های اختصاصی خارج از پنج مدل رایج الواتور های صنعتی خود، استفاده می کنیم. در حال حاضر، دامنه کاری الواتور های ما در صنایع غذایی و تبدیلی، صنایع دارویی و شیمیایی، صنایع تولید خوراک دام و طیور و آبزیان و همچنی صنایع کانی و معدن گسترده شده است. تجربه کار این دستگاه های الواتور ما در صنایع مختلف ثابت کرده که این گروه از کانوایرهای ما، ماشین های فوق العاده توانمند، پایدار و کم هزینه برای انتقال طیف بسیار وسیعی از محصولات با خواص فیزیکی و شیمیایی متنوع هستند. الواتورهای ما تقریباً قادر به جابه جایی هر نوع ماده جامد و نیمه جامدی با ابعاد بزرگ یا پودری هستند.
سال های متمادی تجربه کاری ما با محصولات مختلف و حل صدها مساله انتقال محصول باعث شده تا طراحی الواتور های صنعتی ما به بالاترین سطح از تکامل برسد. در برخی از الواتور های ما به خصوص انواع که برای صنایع دارویی و شیمایی تولید می شوند، بعضی امکانات تنظیمات قرار داده شده تا اپراتور در موارد خاص که تغییراتی اتفاق می افتد، قادر به تغییر پارامترهای دستگاه باشد.


ماشین سازی مهندس محمدی، تولید کننده سیکلون های صنعتی

الواتور های عمودی ماشین سازی تجهیزات پرکاربرد برای انتقال محصول در راستای عمودی هستند، طی بیست سال گذشته گونه جدیدی از الواتور به محصولات ما اضافه شد که قادر به جابه جایی محصول در راستای زاویه دار با زوایای بسیار تند است. این نوع الواتور زاویه دار که در واقع دستگاهی بینابینی بین دستگاه های الواتور عمودی ما و نوار نقاله های افقی است امکان جابه جایی محصول با زوایای بسیار تند (بین 45 تا 90 درجه) را که هیچ یک از دو نوع کانوایر نوارنقاله و الواتور قادر به انجام آن نیستند، فراهم کرده است. اساس عملکرد الواتور های زاویه دار ما مشابه الواتور های عمودی این ماشین سازی است با این تفاوت که معمولاً سرعت در الواتور های زاویه دار ما کمتر از سری عمودی این نوع ماشین آلات است. در حاضر، الواتورهای زاویه دار ماشین سازی برای ظرفیت بین 1 تا 20 تن در ساعت تولید می شوند. طراحی هوشمندانه الواتور های زاویه دار ما در کنار سطح بالای دقت و تکنولوژی به کار برده در تولید این ماشین آلات، آن ها را تبدیل به ماشین هایی فوق العاده قابل اعتماد و کارآمد مانند الواتور های عمودی این ماشین سازی کرده است.


انواع الواتور های ماشین سازیدستگاه الواتور تسمه ای عمودی
Belt Bucket Elevator

الواتورهای تسمه ای عمودی پرفروش ترین نوع در میان انواع الواتور های ما طی چهار دهه گذشته هستند. قابلیت دستیابی این الواتور به سرعت های بالاتر باعث شده تا هزینه اولیه این ماشین ها در مقایسه با انواع زنجیری کاهش پیدا کند. از سوی دیگر، هزینه تعمیرات و نگهداری پایین در کنار نداشتن سر و صدا و ارتعاشات مزاحم از ویژگی های دیگر این ماشین آلات است. الواتور های تسمه ای این ماشین سازی از هر جهت یک ماشین فوق العاده و بسیار اقتصادی برای انتقال ظرفیت های بالا در راستای عمودی به ارتفاع های بالا است. طراحی هوشمندانه ای که در ساخت این الواتور ها به کار برده شده، باعث گردیده تا الواتور های تسمه ای این ماشین سازی قابلیت خود تنظیم که باعث سهولت در کار با آن ها شده، پیدا کنند. سهولت بسیار بالایی که در کار با الواتور های تسمه ای ما برای اپراتور فراهم شده، باعث شده تا این کانوایر های تولیدی ما عمر کاری مفید بسیار بالایی داشته باشند. الواتور های تسمه ای ما قابلیت انتقال محصول تا بیشترین ارتفاع ها (حدود 40 متر) را دارند. مصرف انرژی پایین، یکی دیگر از ویژگی های مهم الواتور های تسمه ای عمودی ما است که مرهون طراحی مهندسی خاص این ماشین ها که اتلاف انرژی را به حداقل رسانده است.

طراحی و ساخت دستگاه الواتور تسمه ای


دستگاه الواتور زنجیری عمودی
Chain Bucket Elevator

الواتور های زنجیری گروه خاصی از کانوایرها هستند که بیشتر برای صنایعی با شرایط کاری دشوار پیشنهاد می شوند مانند صنایع کانی و معدن، صنایع شیمیایی و موارد مشابه دیگر. سرعت این سری از تولیدات ماشین سازی در مقایسه با الواتور های تسمه ای ما کمتر است اما به سبب تعمیرات و نگهداری بسیاری پایینی که در شرایط کاری سخت دارند، برای این صنایع با چنین شرایط محیطی پیشنهاد می شود. در الواتور های زنجیری ما، مقاومت به سایش بالایی پیش بینی شده تا تضمین کننده عملکرد طولانی مدت این کانوایر ها باشد. الواتورهای زنجیری عمودی ما طی سه دهه ای که توسط این ماشین سازی تولید شده اند، ثابت کرده که موفق ترین نمونه ها در نوع خود برای کار در دشوارترین شرایط کاری هستند. یکی از مهم ترین کاربردهای خاص دستگاه های الواتور زنجیری ما، امکان جابه جایی محصولات بسیار داغ است. ویژگی که بسیاری دیگر از انواع کانوایر ها از انجام آن ناتوان اند. در حال حاضر عمده تولیدات ما در زمینه الواتور های زنجیری در دامنه ظرفیتی 10 الی 30 تن در ساعت برای طیف گسترده ای از صنایع به خصوص صنایع کانی و فلزی و دارویی و شیمیایی است. در صنایع دیگر، پیشنهاد کارشناسان استفاده از الواتورهای تسمه ای این واحد است.

طراحی و ساخت دستگاه الواتور زنجیری


دستگاه الواتور زاویه دار
Inclined Bucket Elevator

دستگاه الواتور زاویه دار کانوایر به نسبت جدید تری نسبت به سری رایج الواتور های عمودی در میان تولیدات این ماشین سازی است. این دستگاه از یک طراحی هوشمندانه بهره می برد که باعث شده تا برخلاف الواتورهای عمودی قادر به کار کردن در زوایای مایل (بین 90 الی 45 درجه) باشد. در واقع الواتور زاویه دار، کانوایری که ویژگی های هر دو نوع الواتور عمودی و نوار نقاله را دارا می باشد و در محدوده ای کار می کند که هیچ یک از این دو نوع کانوایر در آن قادر به کار نیستند. الواتور های زاویه دار یک انتخاب ایده آل برای محصولات حساس، شکننده و یا بسیار نرم هستند. ایده اولیه طراحان ما از الواتور های زاویه دار، ساخت گونه ای از نقاله بود که با حفظ قابلیت های بالا باکت الواتور های عمودی یعنی ظرفیت بالا و استهلاک پایین، بر عیوب آن ها یعنی انتقال تنها در راستای عمودی غلبه کند. امروزه، نتیجه بیست ساله کار این سری از کانوایرهای ما در صنایع مختلف، اثبات کرده که مهندسان به هدف خود رسیده اند. از دیگر ویژگی های نقاله های زاویه دار ما می توان به مصرف انرژی پایین و قابلیت کار با طیف وسیعی از مواد جامد پودری، درشت و حتی نیمه جامد اشاره کرد. اکثر الواتور های زاویه دار ما به طور رایج از نوع تسمه ای هستند و انواع زنجیری تنها در موارد خاص طراحی و ساخته می شوند.

طراحی و ساخت دستگاه الواتور زاویه دار